• DOLAR
  $2.437,4500
 • EURO
  $0,6053
 • ALTIN
  $36.877,4200
 • BIST
  $108,2000
11 Milyon Fidan, Toprakla Buluşturuldu

11 Milyon Fidan, Toprakla Buluşturuldu

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından “Geleceğe Nefes” sloganıyla, tüm Türkiye genelinde eş zamanlı olarak aynı anda başlatılan “11 Milyon Fidan Dikimi” etkinliği, ilimizde de gerçekleştirildi.
Ağaç ve orman sevgisini yaygınlaştırmak, gelecek nesillere daha yeşil bir Türkiye bırakmak amacıyla başlatılan “11 Milyon Fidan Dikimi” etkinliği, Gülyalı ilçemize bağlı Turnasuyu Kız Anadolu Lisesi bahçesinde gerçekleştirildi.
“11 Milyon Fidan Dikimi” etkinliğine, Vali Seddar Yavuz, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, ODÜ Rektörü Prof. Dr. Ali Akdoğan, Giresun Orman Bölge Müdür Yardımcısı Ali Göçer, Vali Yardımcısı Bayram Gale, Gülyalı Kaymakamı Burhanettin Yavaş, İl Emniyet Müdürü Doğu Ateş, İl Jandarma Komutanı Albay Tolunay Başer, Ordu Askerlik Şubesi Başkanı ve Garnizon Komutanı Yarbay Ahmet Meydan, Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören, daire müdürleri, siyasi parti ve STK temsilcileri, öğrenciler ve öğretmenler ile vatandaşlar katıldı.
“11 Milyon Fidan Dikimi” etkinliği için Turnasuyu Kız Anadolu Lisesi bahçesinde düzenlenen törende bir konuşma yapan Vali Seddar Yavuz, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti, son 20 yıl içerisinde her alanda önemli değişiklikler ve devrimler gerçekleştirdi. Bunların en önemlilerinden bir tanesi de çevreye olan duyarlılık ve yatırımdır. Son 18 yıl içerisinde ağaçlandırmaya büyük bir önem verildi ve bugün de Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ‘Milli Ağaçlandırma Günü’ olarak ilan etti. Bugün, tüm Türkiye’de bir dünya rekorunu gerçekleştireceğiz. 11 milyon fidanı inşallah hep beraber toprakla buluşturmuş olacağız” dedi.
Konuşmasında, Ordu’da yapılan ağaçlandırma çalışmalarına da değinen Vali Yavuz, “Şu anda Ordu’daki toplam arazimizin % 35’i ormanlarla kaplıdır. Bunların % 84’ü normal orman alanı, % 16’sı da bozuk orman alanı olarak nitelendirebiliriz. Ağaçlandırma çalışmaları kapsamında 2003 ile 2018 yılları arasında 622 bin dekar alanda yaklaşık 20 milyona yakın fidan, Ordu’da toprakla buluşturulmuştur. Bu gerçekten önemli rakamlardır. 2019 yılı içerisinde de 19 bin dekar alanda ağaçlandırma çalışması yapılacak ve 1 milyon 200 bin fidan yine toprakla bu yıl içerisinde buluşturulacaktır. Ayrıca, ilimizde 1 milyon 300 bin civarında fidan da inşallah üretmiş olacağız. Yine 2019 yılı içerisinde okul bahçesinde ve üniversite kampüsünde 16 bin adet olmak üzere, 6 ibadethane, 6 mezarlık, 4 hastane ve sağlık ocağı bahçesinde olmak üzere 20 bin adette yine fidan dikmeyi planlıyoruz. Ayrıca yine karayolları kenarlarına da yine 10 bin adet fidan dikme projemiz ve çalışmamız devam ediyor” diye konuştu.
Çevreye daha hassas ve duyarlı bir yaklaşım içerisinde olduklarının altını çizen Vali Yavuz, “Hepinizin bildiği gibi kutsal inancımız da ağacı, yeşili her zaman önceleyen, önemseyen bir anlayışa sahiptir. Yine cennet tarif edilirken de yeşille ve suyla tarif edilir. O yüzden bu anlayışla da hepimizin çevreye daha duyarlı, daha hassas, çevreyi daha çok yaşatmayı planlayan bir anlayışla yolumuza devam etmemiz gerekiyor. Bu konuyla ilgili olarak emeği geçen başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, Tarım ve Orman Bakanlığımıza ve her kademedeki kardeşlerimize, bugün buraya kadar gelen teşrif eden, aynı zamanda çalışmamıza ortak olan siz değerli kardeşlerime en derin sevgilerimiz, saygılarımı, muhabbetlerimi sunuyorum” şeklinde konuştu.
Programda, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler de bir konuşma yaparak, “Bugün en güzel en hayırlı işi yapıyoruz, ağaç dikiyoruz. Ağaç oksijen demek, karbondioksit oksijene dönüşmesi demek, meyveye dönüşmesi demek, zenginliğe dönüşmesi demek, kağıda-kitaba dönüşmesi demek, kısacası çok hayırlı, çok güzel, çok uygarca hareket bu. O yüzden her zaman çok güzel şeyler yapan Sayın Cumhurbaşkanımız bu kampanyayı başlattı. Değerli Tarım ve Orman Bakanımız da çok güzel çalışmalar yapmıştır. En hayırlı işlerden bir tanesini bugün yapıyor. 11 milyon ağaçla dünya rekoruna koşuluyor. Ordu’muz zaten yeşil, biz ağacı zaten çok seviyoruz, bundan sonra daha da seveceğiz. Çünkü, değerli öğrencilerimizle birlikte bu ağaç kampanyasını yapacağız. dolayısıyla çok güzel günler bizi bekliyor” dedi.
Giresun Orman Bölge Müdür Yardımcısı Ali Göçer de törende yaptığı konuşmasında şunları kaydetti: “Ülkemizde ağaç ve orman sevgisini geliştirmek toplumun bütün kesimlerini çevreye olan duyarlılığına katkı sağlamak. Özellikle yaz aylarında çıkan orman yangınlarında zarar gören alanların yeniden ağaçlandırılması konusunda vatandaşlarımızın yoğun taleplerine karşılık vermek toplumda çevre konusunda farkındalığı artırmak maksadıyla 7’den 70’e toplumun bütün kesimlerinden katılacak vatandaşlarımızın katkılarıyla 11 Kasım 2019 günü bugün saat 11.11 de 81 ilimizde aynı anda ülke genelinde 11 milyon fidan geleceğe miras bırakılmak üzere dünya rekoruna koşuyoruz. Toplumun bütün kesimlerinin toprakla buluşması beklenirken ağaçlandırma çalışmalarımızı dünyaya duyurmak dikkatleri ülkemize çekmeyi hedefliyoruz.”
Konuşmaların ardından, Turnasuyu Kız Anadolu Lisesi bahçesine, Vali Seddar Yavuz, diğer protokol mensupları, siyasi parti ve STK temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar tarafından fidan dikimi gerçekleştirildi.
Fidan dikimi programı sonrası, Turnasuyu Kız Anadolu Lisesi’ni ziyaret eden Vali Seddar Yavuz, burada öğrenim gören öğrencilerle öğle yemeğini yedi ve bir süre öğrencilerle sohbette bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

Sponsorlu Bağlantılar
reklam