• DOLAR
  $3.827,3100
 • EURO
  $1,0901
 • ALTIN
  $61.881,6900
 • BIST
  $185,2000
Adıgüzel, Fındığı 5.kez Meclis’te konuştu.

Adıgüzel, Fındığı 5.kez Meclis’te konuştu.

Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, yaklaşan fındık hasadı öncesi Meclis’te bir basın toplantısı düzenleyerek bu sezon fındığı 5.kez meclis gündemine taşıdı. Fındıkta esas konuşulması gereken konunun taban fiyat olduğunu belirtti. Fındıkta yapılan tüm spekülasyon ve manipülasyonun tek sebebinin üreticinin fiyat talebini engellemek için olduğunu belirten Adıgüzel konuşmasında şunları kaydetti:

“Yok, alternatif üretim alanları, yok badem gibi alternatif çikolata hammaddesi gibi konular üretiyorlar. Keşke öyle bir şey yapsalar, bademden çikolata yapsalar da biz de fındıktan orijinalini yapıp, katma değerimi de biz kazansak. Bu bölgeden dünyaya 600 yıldır fındık satılıyor. Yeni değil ki. Bu tehditler bana Kibar Feyzo filmindeki Maho Ağa’nın tehditlerini hatırlatıyor. “Vallahi sataram köyü ha” yaklaşımına biz sadece güleriz.

Fındıkta fiyat konuşulmaya başlandığında hemen hükümet tarafı “alan bazlı gelir desteği verdik” diyorlar. Alan bazlı gelir desteği Ferrero fındığı ucuza alsın, Türkiye’nin ihracat geliri düşsün diye mi veriyor? Zaten tüm yıllar boyunca verilen alan bazlı gelir desteği sadece 2 sezonda milletin cebinden çalınan emeği karşılamıyor.

Diğer bir tartışma ise fındıkta üretimi arttırmak. Üretimi arttırınca gelir artıyor mu? Hayır. Bakınız, 2014-2015 sezonunda 217 bin ton ihracattan 2.8 milyar dolar gelir elde edilirken, 2016-2017 sezonunda 235 bin ton ihracattan 1.8 milyar dolar gelir elde edilmiş.

Yani siz diyorsunuz ki, üretici hem daha fazla üretsin, hem de daha az kazansın. Bu millet sizin hamalınız mı?

Demek ki fındıkta ana sorun, bütün operasyon ve söylemlerin nedeni, fiyat meselesidir. Siz fiyatı dolara endeksleyin biz üretimi nasıl arttırıyoruz bakın, hem üretici kazansın hem de devletimiz. Yapılması gereken yıllar içerisinde fındığı 5 Dolara çıkarmaktır. Geçen yıl 3 dolar seviyesinde açıklanan fiyatı bu yıl 4 dolara yaklaştırmak için EN AZ 20 TL olmalıdır. Bundan düşük fiyat telaffuzu siyasetçi, oda temsilcisi, tüccar ya da üretici kim olursa olsun fındığa ve bölgeye ihanettir.

Tarım bakanı bir söz verdi, dedi ki: Sezon başlamadan fiyat açıklayacağız dedi. Devlet yetkisi kullananlar devlet adına konuşur. Verilmeyen söz devletin itibarını zedeler. Şimdi gereğini yapıp, SÖZÜNÜZDE DURUN.

Geçen yıl fındık sezonu bitti. Kasım ayı geldi, üretici fındığını 12.5 TL den sattı. 2 ay sonra Cumhurbaşkanı fındık taban fiyatını 14.5 TL olarak açıkladı ve tüccarın elindeki fındığa zam yaptı. Tüccar kazandı vatandaş kaybetti. O fındık daha sonra 18 TL’ye satıldı. Yani açıkçası devlet vatandaşı soymuştur. Bu yıl benzer bir şey yaparsanız bu üreticiye hakarettir. Üreticiler daha ağır ifadeler kullanıyor ama biz kibarca hakaret diyoruz.

İktidar milletvekillerine söylüyorum; bu sene yeniden bunu denemeye kalkmayın yoksa hiçbir iktidar milletvekili fındık coğrafyasına, Samsun Çakallı’dan öteye rahatlıkla giremez.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

Sponsorlu Bağlantılar
reklam