• DOLAR
  $4.502,3900
 • EURO
  $0,9770
 • ALTIN
  $56.574,3200
 • BIST
  $205,8000
BAŞKAN ZENGİN, SİSTEM KÖTÜYE GİDİYOR

BAŞKAN ZENGİN, SİSTEM KÖTÜYE GİDİYOR

Türk Sağlık Sen Ordu Şube Başkanı Fatih Galender Zengin performansa dayalı döner sermaye sisteminin, içinden çıkılmaz bir hal almıştır.Döner sermaye sisteminde adaletsizlik devam ediyor .il Genelindeki bir çok hastanelerde 4-5 aydır döner sermaye ödemeleri sıfır çekmeye başladığını ifade etti.

Başka Zengin şöyle devam etti, “Performansa dayalı döner sermaye ücretleri, 5-6 lira gibi trajikomik düzeylere indi. Çalışanlara ‘Çalıştıkça çok kazanacak’ denildi. Muayene, ameliyat ve tüm tıbbi hizmetlerde çok büyük artışlar olmasına rağmen sağlık çalışanlarının döner sermayeleri eridi. Döner sermayelerin, çalışanın alın teri olduğu ilan edildi ama her ne hikmetse kurumların yaşadığı her finansal sıkıntıda döner sermayeler kullanıldı, çalışanın hakkı başkalarına dağıtıldı” dedi.

‘SİSTEM KÖTÜYE GİDİYOR’
Döner sermaye sistemi çökerken çalışanı da girdabın içine aldığını ve buna rağmen çare aranmadı.

pansuman bile sayılamayacak tedbirlerin, büyük çözümler gibi sunulduğunu kaydetti. “Defalarca bu sorunu çözün, sistem kötüye gidiyor” dedik.tüm çağrılarına rağmen memurların sesine, yetkililerin kulaklarını tıkadılar.
“Her toplu sözleşmede ‘Döner sermayeler 400 TL artacak, şu bölümde olanlar şu kadar çok alacak’ lafları ile çalışanlar oyalandı, elde kalanın koca bir sıfır olduğu görüldü. Kısacası bardak doldu, sabır taştı. Bugün yapılması gereken performansa dayalı döner sermaye sistemini yeniden dizayn etmektir. Sistem artık yamalarla kurtulacak gibi değildir. Sistemi temelden yapılacak değişikliklerle düzeltmek mümkün olacak.”

Döner sermayelerde yaşanan düşüş sağlık çalışanlarını mağdur etmeye devam ediyor.

“Büyük bir özveri ile çalışan, hayatını riske ederek sağlık hizmeti sunan, gece gündüz demeden vatandaşa şifa elini uzatan sağlık çalışanlarına hakettikler döner sermaye ödemeleri yükseltilmelidir.

Bu adaletsiz sistemin yerine hakça bir paylaşımı esas alan bir sistemin getirilmesi artık zaruri olmuştur. Bu işi düzeltmek sistemi bu hale getirenlerin elinde ve sorumluluğundadır. Sağlık Bakanlığı döner sermaye adaletsizliğinin çözümünün ilk adımı olarak son yaptığı haksızlığı gidermeli ve tüm sağlık çalışanlarının döner sermaye oranlarını makul bir biçimde artırmalıdır. Döner sermaye yönetmeliği acil bir biçimde yeniden düzenlenmelidir.”

Adil bir döner sermaye sistemi istiyoruz. “Çalışanların haksızlığa uğramadığı, hak ettikleri döner sermaye ücretlerini zamanında aldıkları, emekliliğe yansıtılarak çalışanların geleceklerinin de garanti altına alındığı bir sistem istiyoruz.
Hastanelerimizde idarecilerin çözebilecekleri döner sermaye ile ilgili sorunları çözüme kavuşturmalarını bekliyoruz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

Sponsorlu Bağlantılar
reklam