• DOLAR
  $3.799,5000
 • EURO
  $1,0874
 • ALTIN
  $63.147,6800
 • BIST
  $186,5000
“BİLİMİ FUTBOLUN İÇİNE KATMALIYIZ”

“BİLİMİ FUTBOLUN İÇİNE KATMALIYIZ”

TFF 3.Lig 2.Grup ekibi 52 Orduspor Futbol Kulübü futbolcuları, Süper Lig ekiplerinin sık sık yaptırdığı izokinetik ve laktat testlerine girdi. Teknik Direktör Cüneyt Tiryaki, “Günümüzde futbol çok gelişti. Bilimi mutlaka futbolun içine katmak gerekiyor” dedi.

Yeni sezon öncesinde iddialı bir kadro kuran ve antrenmanlara da Gülyalı Turnasuyu Spor Tesisleri’nde devam eden 52 Orduspor, futbolculara uygulanan izokinetik ve laktat testlerinden  fayda bekliyor.

“Futbolcuların son durumunu gördük”

Teknik Direktör Cüneyt Tiryaki, izokinetik ve laktat testleriyle beraber oyuncuların fizik durumunu gördüklerini ve buna göre hareket ettiklerini belirterek; “Antrenmanlarımıza yoğun bir şekilde devam ediyoruz. Oyuncularımızın fiziksel değerlerini, kapasitelerini görmek için Denizli Pamukkale Üniversitesi’nden 2 tane profesör ve bir tane de Doçent hocamız oyuncularımızı teste tabi tuttu. Antrenman bilimleri hakkında kendilerini geliştirmiş, Türkiye Futbol Federasyonu’nda da bu anlamda ders veren eğitimci arkadaşlarımız oyuncularımıza test uyguladı. Bu testlerdeki amacımız oyuncularımızın mevcut durumlarını değerlendirip, bundan sonra sezon başındaki antrenmanlarımızı doğru yapabilmek. Günümüzde futbol çok gelişti. Bilimi mutlaka futbolun içine katmak gerekiyor. Bizde bu bağlamda bilimin bu yönlerini futbolda kullanmak istedik. Bize çok fazla katkısı olacaktır. Oyuncularımızı testten geçirdik” dedi.

“Bu testler yaygınlaşmalı”

Yapılan testlerin faydalı olduğuna inandıklarını aktaran başarılı çalıştırıcı; “Gerçekleştirilen testlerde oyuncularımızın kulağından 3 dakikalık aralıklarla kan alınıyor. Futbolcumuzun o anda fizik olarak ne durumda olduğunu anlık olarak görülebiliyorlar. Belki erken gibi görülüyor ama bu testleri şuanda Süper Lig ve TFF 1.Lig takımlarının tamamı yılda belki 5-6  kez yapıyorlar. Alt liglerdeki kulüplerin zaman zaman ekonomik olarak bu imkanlara ulaşması mümkün olmadığı için bu testlere çok yakın durmuyorlar. Ama bu testler mutlaka alt liglerde de yaygınlaşacaktır. Çünkü bu artık bir ihtiyaç haline gelmiştir. Bu testlerden alınan veriler, oyuncularımızı lige doğru antrenman metotlarıyla hazırlamak çok yardımcı olacak” ifadelerini kullandı.

Ordu Hayat/Tevfik Kul

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

Sponsorlu Bağlantılar
reklam