• DOLAR
  $2.391,0800
 • EURO
  $0,5984
 • ALTIN
  $36.316,9000
 • BIST
  $107,1000
HAMİLELER GÜNDE BİR AVUÇ FINDIK YESİN

HAMİLELER GÜNDE BİR AVUÇ FINDIK YESİN

Doğal bir enerji ve folik asit deposu olan fındık, anne adayları için de tam bir şifa deposu! Medical Park Ordu Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Derya Kaptı, “Hamilelerin folik asidi dışarıdan takviye olarak almasının yanında çiğ fındık gibi folik asit içeren besinlerinden de tüketmesi, bebeğin zekâsı açısından çok önemlidir” dedi.

Her anne baba bebeklerinin sağlıkla dünyaya gelmesini ister. Anne adayları bu nedenle yediklerine çok dikkat eder. Özellikle bebeğin zekâ gelişimini etkileyen birçok faktör vardır. Beslenme de bu faktörlerin başında gelir. Ülkemizde yoğun olarak Ordu ve Giresun’da yetişen fındık, başta folik asit ve protein olmak üzere, B6, C, E, K vitaminleri, bakır, demir, çinko, demir, kalsiyum, selenyum, magnezyum, doymamış yağ asitleri ve Omega 3 içeriğiyle çok değerli bir besindir.

İÇİNDE YOK YOK…

Medical Park Ordu Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Derya Kaptı, bu doğal şifa deposunun; bebeğin zekâ gelişimi de olumlu yönde etkileyebileceğini söyledi. Op. Dr. Derya Kaptı, “Anne adaylarının her gün düzenli olarak bir avuç fındık tüketmeleri durumunda folik asit ihtiyacının beşte birini doğal yolla karşılanabileceği bilinmektedir” diyen Op. Dr. Derya Kaptı, “Fındık; kalsiyum, potasyum ve magnezyum mineralleri içerdiğinden dolayı kan basıncını düzenleyici etki gösterir. Fındığın içerdiği Omega-3 yağ asitleri ile bebeğin beyin gelişimini desteklemek mümkündür” diye konuştu.

MARUL VE ISPANAK DA TÜKETİLEBİLİR

Gebelik döneminde anne adayının ihtiyacı olan enerjinin de düzenli fındık tüketimiyle desteklenebileceğini söyleyen Dr. Kaptı sözlerini şöyle sürdürdü: “Fındık, doğal bir folik asit kaynağıdır. Bu kadar zengin içeriği olan fındığın gebelik açısından ele alacak olursak, folik asit zaten gebelik planıyla anne adaylarına takviyesi önerilen bir vitamindir. Folik asit eksikliğinde bebekte nöral tüp defekti adıyla anılan sinir sistemi hastalıklarına sebep olur. Bu nedenle folik asidin dışarıdan takviye olarak alınmasının yanında folik asit içeren fındık, marul, ıspanak, karaciğer ve böbrek gibi besinlerinden de tüketilmesi, bebeğin zekâ gelişimi açısından çok önemlidir.”

KABIZLIĞIN DOĞAL İLACI!

Gebelikte en sık rastlanılan sorunlardan birisi olan kabızlığı doğal yolla önlemek için de fındık tüketmenin faydalı olacağını söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Derya Kaptı, “Fındığın, bitkisel posa içeriği yüksek olduğu için günde 1 avuç fındık, hamilelikte kabızlık sorununun ortaya çıkmasını engeller. Kalsiyum ve magnezyum eksikliğinden ileri gelen kas ağrıları ve kramplar için bu minerallerin deposu olan çiğ fındık oldukça faydalıdır. Fındık, sayısız faydası olan değerli bir besindir. Ancak kesinlikle yeterli ve kontrollü olarak tüketilmelidir. Günde 1 avuçtan fazla tüketilen fındık, kilo alımına ve kan değerlerinde bazı sorunlara sebep olabilir. Gebelik döneminde fındık tüketecek olanların kavrulmuş, tuzlu, yağlı fındıklar yerine çiğ fındık tüketmeleri çok daha sağlıklı bir seçim olur” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

Sponsorlu Bağlantılar
reklam