• DOLAR
  $4.178,0000
 • EURO
  $1,1430
 • ALTIN
  $64.979,0600
 • BIST
  $208,5000
HİLMİ GÜLER DÜĞMEYE BASTI

HİLMİ GÜLER DÜĞMEYE BASTI

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Fatsa ilçesinin hemen doğusunda Karadeniz’e dökülen Bolaman Irmağı Havzası’nın ıslahı için kolları sıvadı. Başkan Güler, 7 ilçeden geçerek Karadeniz’e dökülen Bolaman Irmağı Havzası’nın ıslah edilerek susuzluk, sel, heyelan ve taşkın olayları yerine kırsal kalkınma projeleri ile anılmasını sağlayacaklarını söyledi.

Fatsa, Çatalpınar, Kabataş, Aybastı, Gölköy, Gürgentepe ve Çamaş ilçelerinin bulunduğu Bolaman Irmağı Havzası’nın ıslahı için düğmeye basıldı. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, 77 km boyunca uzanan havza üzerinde bulunan derelerde ciddi boyutta kirlilik, evsel ve katı atık yönetiminde yetersizlik, bitkisel ve hayvansal üretimde azalma potansiyelinin tam olarak kullanılamaması ve koordinasyon eksikliği, tabiat turizmi ve geleneksel turizmde planlama ve uygulama eksikliği, ormanlar başta olmak üzere doğal kaynakların sürdürülebilir kullanımda eksiklik, susuzluk, sel, heyelan ve taşkınlar, kırsal göç gibi problemlerin ortadan kaldırılması için Orman Genel Müdürlüğünün yüksek yönetim kademesini Ordu’da topladı.

AK Parti Ordu Milletvekili Şenel Yediyıldız, Ordu Vali Vekili Adem Öztürk, Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, Orman Genel Müdür Yardımcıları Mustafa Özkaya ve Mehmet Çelik, Giresun Orman Bölge Müdür Vekili Halil Oflu, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Tarım ve Orman Uzmanı İsmail Belen, Orman Genel Müdürlüğü Toprak Muhafaza ve Havza Islahı Daire Başkanı İbrahim Ergüven Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’i makamında ziyaret etti.

BAŞKAN GÜLER: “BÜYÜK BİR HAREKETİN İLK ADIMINI BAŞLATIYORUZ”

Komşu illeri de yakından ilgilendirecek projenin mükemmel sonuçlar doğuracağını söyleyen Başkan Güler, “Candan, samimi ve kapsamlı destekleriyle bizlere yardımcı olan Sayın Bakanımız Bekir Pakdemirli’ye çok teşekkür ediyorum. Bu proje sadece Ordu’nun projesi değil aynı zamanda komşu illeri de ilgilendiren örnek bir proje. Sadece afetlere karşı alınacak önlem olmamakla birlikte vatandaşların yaşam kalitesini de geliştirecek ve ekosisteme katkı sunacak olan bu proje mükemmel sonuçlar doğuracak. Bu projenin sonuçları Sayın Cumhurbaşkanımızı da mutlu edecek. Havza yaklaşımı başından beri ele aldığımız bir çalışma. Çok kapsamlı bir proje olduğu için heyecan verici. Tüm varlığımızla projenin gerçekleşmesini arzu ediyoruz. Çok güzel bir çalışma ortaya çıkacak. Çok amaçlı çok kapsamlı projeler gerçekleştireceğiz. Büyük bir hareketin ilk adımını başlatıyoruz. Allah yardımcımız olsun, başarılı etsin. Sayın bakanımız ve başkanımız başta olmak üzere hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

ORMAN GENEL MÜDÜRÜ KARACABEY: “BAKANLIK PROJE İÇİN TÜM İMKÂNLARINI SEFERBER EDİYOR”

Hayata geçirilecek olan projenin insanların yaşam kalitesini yükselteceğini ifade eden Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, “Burada ilk adımı atılacak olan projeyi Tarım ve Orman Bakanımız da önemsiyor. Bakanımız projenin başlangıcından itibaren yapımı ve uygulanmasında bizzat burada bulunmamızı ve Tarım ve Orman Bakanlığı ile Orman Müdürlüğü olarak tüm imkânlarımızı seferber etmemizi istedi. Özellikle Bolaman Havzası olmak üzere afetlerin önlenmesi ve burada yaşayan insanların hayat kalitesinin yükseltilmesi amacıyla çalışmalar yapacağız. İnşallah hayırlı olacağına yürekten inanıyoruz. Üzerimize düşenleri yapacağız” diye konuştu.

MİLLETVEKİLİ YEDİYILDIZ: “ORDU HİLMİ GÜLER İLE YENİ BİR İVME KAZANIYOR”

Proje ile bölgedeki heyelanları engellemeyi amaçladıklarını belirten AK Parti Ordu Milletvekili Şenel Yediyıldız, “Ordu, Hilmi Bey ile yeni bir ivme kazanıyor. Sayın Bakanım 24 saat projeler için çalışıyor. Bu proje Sayın Bakanımın çalışmaları sonucu ortaya çıkmış bir projedir. Hedefimiz bu bölgedeki afetleri önleyebilmek ve bölgedeki susuzluk olaylarına son vermektir. Bu proje Ordu için sıçrama, Tarım ve Orman Bakanlığımız için de prestij bir proje olacaktır” şeklinde konuştu.

VALİ VEKİLİ ÖZTÜRK: “PROJEYİ TAKDİRLE KARŞILIYORUZ”

Ordu Vali Vekili Adem Öztürk de projeyi takdir ettiklerini söyleyerek, “Karadeniz Bölgesi’nde yağan yağışlardan dolayı olumsuz etkiler yaşadık. Bolaman Havzası’nın projelendirilerek bu bölgede heyelanın önlenmesine yönelik birinci aşama çalışmaların yapılmasını takdirle karşılıyoruz. İlimizin gelişmesi yönünde katkılar sağlayan herkese teşekkür ediyorum. Bizde iş birliği içerisinde ilimizde bu projenin uygulanmasını destekleyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Ziyarette Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, Başkan Hilmi Güler’e köklerinde trüf mantarı bulunan fındık ve kestane fidanları takdim etti. Türkiye’de ilk defa Ordu’da fındık ve kestane fidanlarına uygulanan trüf mantarı ile toprağın altında mantar üstünde ise fındık ve kestane yetiştirilecek. Proje kapsamında rakımı düşük ve fındığa uygun olan ilçelerde fındık, yüksek rakımlı ilçelerde ise kestane ormanları oluşturulacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

Sponsorlu Bağlantılar
reklam