• DOLAR
  $4.185,0000
 • EURO
  $1,1437
 • ALTIN
  $65.010,0000
 • BIST
  $209,9000
HİLMİ GÜLER: YURT DIŞINDA YAŞAN ORDULULAR BAŞTACIMIZ OLACAKTIR

HİLMİ GÜLER: YURT DIŞINDA YAŞAN ORDULULAR BAŞTACIMIZ OLACAKTIR

Ordu Büyükşehir Belediyesi Sanat Galerisi Türk vatandaşların Avustralya’ya göçünün 50. Ve 70. Yıl etkinliklerine kapsamında Türklerin Avustralya’da yaşamını konu edinen “KİMLİK” isimli, Avustralya’da Türk Kimliği İfadeleri sergisinin açılışı gerçekleştirildi.

Gerçekleştirilen Sergiye Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, Avustralya’nın Ankara Büyükelçiliği Misyon Şefi Yardımcısı Tim Millikan, ilçe belediye başkanları ve çok sayıda sanat sever katıldı.

“150 BİN TÜRK AVUSTRALYA’DA YAŞIYOR”

150 bine yakın Türk’ün Avustralya’da yaşadığının altını çizen Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler “ Tarihten gelen köprüleri daha da ileriye taşıyabileceklerini” ifade etti. Başkan Güler, sözlerine şöyle devam etti. “Ordu fındık başta olmak üzere, bal ve kivi üretiminde zirvede bulunuyor. İki ülke arasında yapacağımız iş birliği ile bunu daha da geliştirebiliriz. Ortak yapacağımız projelerle iki ülke arasında oluşan bağları daha da sıkı tutabiliriz. Bunun için bugün burada yaptığımız sergi bir başlangıç olmasını istiyorum. Avustralya’da yaşayan Türklerin yaklaşık 150 bin civarında olduğunu düşünürsek, Ordu ’yada bir konsolosluk açılması için hiçbir neden yok. Onun için sizlerden bu konuya hassasiyet göstermenizi istiyorum”

“SERGİYE DAMGAYI ORDULULAR VURDU”

Türklerin yıllar önce başlayan bir yolculuk ile Avustralya’ya göçmen olarak gittiğinin altını çizen Başkan Güler “Aslında bu sergi Ordu’nun dışa açılmasıdır. Ordu artık kabına sığmıyor. Bu sergi insanlığın geldiği erdemli davranışların en güzel uygulanmasıdır. Dost olarak bu iki ülkenin temsilcileriyle ordu büyükşehir belediyesinin sanat galerisinde bir resim sergisi açıyoruz. Ayrıca Avustralya’da yaşan Bin 500 Ordulu var. Bu da bizim için önemli. Bu sergiye damgasını vuran bizim Ordulu hemşerilerimiz oldu. Ordu Büyükşehir Belediyesi olarak Ordu’muzu dışa açacağız. Büyüyen, gelişen Ordu’muz için daha güzel günlere hep birlikte tanıklık edeceğiz. Bu vesileyle bu sergide emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

“TÜRKLER AVUSTRALYA’YA ÇOK BÜYÜK KATKILAR SAĞLADI”

Avustralya’nın Ankara Büyükelçiliği Misyon Şefi Yardımcısı Tim Millikan,  Türklerin Avustralya’nın gelişmesinde çok büyük katkıları olduğunu ifade ettiği konuşmasında şunları söyledi.

“Bu açılışta bulunmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. 14 Ekim 2018 tarihli Türkiye’den Avustralya’ya göçün 50. Yılını işaret etmektedir.  Ankara’dan kalkan bir uçak 178 Türkü Avustralya’ya getirdi. İki ülke arasındaki bağlar bu tarihte başladı. Avustralya’nın bugün ki gelişmesinde türklerin rolü oldukça büyüktür. Türkler, kendi kültürlerini hiçbir zaman kaybetmeden yaşamlarını sürdürdüler. Avustralya, çok az ülke ile imzaladığı göçmenlik anlaşmasını Batı Avrupa ülkeleri dışında sadece Türkiye ile imzalamıştır. Bu önemli bir anlaşmadır. Bugün yaklaşık 150 bin Türk Avustralyalı vatandaş bulunmaktadır ve Avustralya’ya çok büyük katkı sağlamaktadırlar. İşte bu harika göç başarısını kutlamak üzere Avustralya’daki göç müzesi ile beraber çalışarak kimlik sergisi ürettiler. Pek çok kurum bu projeyi destekledi. Sergi Avustralya’da sergilendi. Daha sonra Avustralya büyükelçiliğimizde sergiyi gezici hale dönüştürdü. Bizde bu sergiye büyük destek veren herkese çok teşekkür ediyoruz” dedi.

“TÜRKLER AVUSTRALYA’DA İYİ BİR NOKTAYA GELECEKTİR”

Düzenlenen programda bir konuşma yapan MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, “ Bu sergi bu kimlik buluşması inşallah oradaki kardeşlerimiz açısından ve buradaki yaşayanların hallerindeki mutluluk açısından anlamlı bir düzenleme olmuş. İnşallah orada yaşayan çocuklarımız gün olur bakan olurlar, gün olur başbakan olurlar. Osmanlı’nın torunu İngiltere’ye devlet başkanı olduysa inşallah bir gün Türk milletinin çocukları Avustralya’da iyi yerlere gelir” diye konuştu..

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

Sponsorlu Bağlantılar
reklam