• DOLAR
  $4.160,2200
 • EURO
  $1,1434
 • ALTIN
  $65.051,4500
 • BIST
  $207,7000
İlk Hac Kafilesi Dualarla Kutsal Topraklara Uğurlandı

İlk Hac Kafilesi Dualarla Kutsal Topraklara Uğurlandı

Hacı adaylarının kutsal topraklara yolculuğu başladı.Bu yıl Ordu’dan ik Hac Kafilesi Dualarla Kutsal Topraklara Uğurlandı

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın organizasyonuyla Suudi Arabistan’a giden ilk hac kafilesi, Ordu İl Müftülüğü önünde düzenlenen törenle dualar ve gözyaşlarıyla uğurlandı.
Ordu İl Müftülüğü önünde düzenlenen ilk hac kafilesini uğurlama törenine Vali Seddar Yavuz da katıldı. Hacı adaylarının ve ailelerinin sevincine, mutluluğuna ortak olan Vali Seddar Yavuz, uğurlama töreninde bir konuşma yaparak, “Allah’ın davetine, Peygamber Efendimizin sünnetine icabet ederek, böyle bir kutlu yolculuğa çıkan hacı adaylarımıza öncelikle sağlık, afiyet ve hayırlı yolculuklar diliyorum. Hac farizasını yerine getirirken kolaylıklar diliyor ve sağlıkla tekrar sevdiklerinize kavuşmanızı canı gönülden temenni ediyor ve diliyorum” dedi.

Hacı adaylarından, hac farizasını yerine getirirken ülkemiz ve milletimiz için dua etmelerini isteyen Vali Yavuz, “Aziz Milletimizin içinde bulunduğu şartlar, ülkemizin her bir yanından kuşatılmasına sebep olan gelişmeler vesilesiyle özellikle devletimize, Aziz Milletimize ve tüm alem-i İslam’a dua etmenizi, niyaz etmenizi, Yüce Allah’tan yalvarmanızı özellikle istirham ediyorum. Çünkü, duaya ihtiyacımız var. Birbirimize kenetlenmemize ihtiyacımız var. Şu anda biraz hüznün, biraz sevincin, biraz heyecanın yer aldığını görüyoruz. Bu gidişin dönüşünde tekrar aynı sevinçle, gözyaşıyla kucaklaşarak ailenizle buluşmanızı temenni ediyorum. Hayırlı yolculuklar diliyorum. Haccınız makbul olsun, yolunuz kutlu olsun” diye konuştu.

Hac adaylarını kutsal topraklara uğurlama töreninde bir konuşma yapan İl Müftü Vekili Cevat Erişti de, “Bugün, en duygusal yolculuklardan bir tanesine şahit olmak üzere buradayız. İslam’ın 5 temel esasından bir tanesini yerine getirecek olan hacı adaylarımız dün itibariyle yollara çıktılar. Doğrusu bu yolculuk, içinde hüznü, sevinci barındırır. Ama bizim onları uğurlarken, onlara güle güle derken, Ordu İl Müftülüğü olarak hatırlatmamız olacak. İnşallah bu ibadeti yerine getirirken sadece kendiniz için değil veya sevdikleriniz, çoluk çocuğunuz için değil, bütün bir ülke için, milletimiz için, memleketimiz için, dini İslam adına, ümmeti Muhammed adına, hatta insanlık adına dualarınızı geniş tutarsanız çok daha makbul bir iş yapmış olacaksınız. Sizler, bir milleti temsilen oraya gidiyorsunuz. Sadece kendi görevinizi yerine getirmek için değil. Unutmayalım ki siz 82 milyon içerisinden belirlenen 80-82 bin hacı adayından birisi olarak oraya gidiyorsunuz. Doğrusu bu davetin kıymetini bilmeniz gerekmektedir. Bu davetin gereği neyse onu en güzel şekliyle yerine getireceğinize olan inancımız tamdır” şeklinde konuştu.
Yapılan konuşmalardan sonra, ilk hacı kafilesi okunan Kur’an-ı Kerim ve yapılan duaların ardından hac farizasını yerine getirmek üzere kutsal topraklara uğurlandı.

180 kişilik ilk hac kafilesi Ordu-Giresun Havalimanından direk uçuşla Medine’ye hareket etti. 8 gün boyunca Medine’de kalacak hacı adayları, daha sonra Mekke’ye geçecek ve 35 gün boyunca kutsal topraklarda hac ibadetini yerine getirecekler.

Hac görevini tamamlayan hacılarımız, 18 Ağustos 2019 Pazar günü Cidde Havalimanından direk uçuşla Ordu-Giresun Havalimanına direk uçuşla yurda dönüş yapacak.
Bu sene Ordu’dan 636 kişi hacı olmak üzere kutsal topraklara gidecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

Sponsorlu Bağlantılar
reklam