• DOLAR
  $4.178,0000
 • EURO
  $1,1430
 • ALTIN
  $64.979,0600
 • BIST
  $208,5000
Jandarma Teşkilatı’nın 180. Kuruluş Yıldönümü Kutlandı

Jandarma Teşkilatı’nın 180. Kuruluş Yıldönümü Kutlandı

Jandarma  Teşkilatı’nın kuruluşunun 180. yıldönümü, düzenlenen törenlerle kutlandı.

Ordu İl  Jandarma Komutanlığı’nda düzenlenen törene, Vali Seddar Yavuz, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akif Aktaş, ODÜ Rektörü Prof.Dr.Tarık Yarılgaç,  Vali Yardımcısı Ahmet Arık, Altınordu Kaymakamı Niyazi Erten, İl Emniyet  Müdürü Mehmet Erduğan, İl Jandarma Komutanı Jandarma  Albay Tolunay Başer, Ordu Askerlik Şubesi Başkanı ve Garnizon Komutanı Binbaşı Ahmet Meydan, daire müdürleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

 Jandarma  Teşkilatı’nın kuruluşunun 180. yıldönümü dolayısıyla  bir konuşma yapan Vali Seddar Yavuz, ”Bugün, Jandarma Teşkilatımızın 180. kuruluş yıldönümünü kutluyoruz. Jandarma Teşkilatı deyince, birinci görev ve sorumluluğu elbette kolluktur. Kolluk deyince aklımıza da suçların önlenmesi can ve mal emniyetinin sağlanması gelmektedir. Bu görev de mülki görevdir. Suç işlendikten sonra suçluların, sanıkların adalete teslim edilmesi aşaması ise adli görevini teşkil eder. Jandarma Teşkilatı sadece kolluk gücü değildir. Aynı zamanda Aziz Milletimizin bağımsızlığına ve ülkemizin bütünlüğüne yönelik her türlü iç ve dış saldırının bertaraf edilmesinde, ihtiyaç duyulduğunda sınır ötesinde, sınır içinde operasyon yapan kıymetli bir teşkilatımızdır. Nitekim, meslek hayatının üçte birini Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde geçirmiş bir mülki idare amiri olarak, en güvendiğimiz, en yakın çalıştığımız bir teşkilatımızdır. Bölücü terör örgütünün kökünün kazınması noktasında, özellikle hendek-çukur olaylarıyla başlayan süreçle birlikte jandarma ve özel harekât birliklerimiz, devletimizin diğer unsurlarıyla birlikte kahramanca bir mücadele verilmiştir” diye konuştu.

“Canları pahasına al yıldızlı bayrağımız için, Aziz Milletimizin hür ve bağımsız yaşaması için, toprak bütünlüğümüz için, canlarını seve seve feda eden teşkilat mensuplarına Aziz Milletimiz şükran borçludur” diyen Vali Yavuz, ”Milletimizin bağrından çıkmış, tarihi şan ve şeref dolu olan Jandarma Teşkilatımız, emin adımlarla yoluna devam etmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti önemli riskler ve küresel saldırılarla karşı karşıya olduğu bu dönemde, özellikle Türk Silahlı Kuvvetlerinin, Jandarma ve Polis Teşkilatlarımızın, en modern ve en üst teknolojik donanımlarla donatılması noktasında da önemli adımlar atılmıştır. Bugün itibariyle Jandarma Teşkilatımız sadece karada değil, hava unsurlarıyla da her türlü tehdidi bertaraf edebilecek bir noktaya gelmiştir. İHA’larımızla, SİHA’larımızla, helikopterlerimizle her türlü hava operasyonlarını gerçekleştirecek bir imkana sahibiz. Terörle mücadele başta olmak üzere ülkemize yönelen hain tehdit ve saldırılara karşı dimdik ayaktayız. Biz şanlı bir mazinin evlatları olarak, yarına daha güvenle bakıyoruz. Birçok kuruluşumuz, Osmanlıdan bu yana taşıdığımız teşkilatlarımızdır. Bu bir milletin gücünü ve kudretini gösterir. Güçlü ve kuvvetli milletler, her daim başarılı işler yapar. Özgüveni yüksektir ve her türlü tehdit ve tehlikeleri bertaraf eder. O yüzden şanlı tarihimizi unutmak, bize ne yakışır, ne de yarına güvenle bakmamızı sağlar. Bu vesileyle Jandarma Teşkilatımızın kuruluşundan bu yana canlarını feda eden aziz şehitlerimize, kahraman gazilerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Hayatta bulunan gazilerimize sağlıklı ve bereketli bir ömür diliyorum. Bugün itibariyle halen ülkemizin en ücra köşelerinde operasyon yapan, canlarını hiçe sayarak mücadele eden değerli kardeşlerimizi de Allah korusun diyoruz. Allah saçınızın bir teline zarar vermesin. Allah yardımcınız olsun” şeklinde konuştu.

İl Jandarma Komutanı Jandarma  Albay Tolunay Başer  ise yaptığı konuşmada, “Jandarma Genel Komutanlığı personeli olarak bizler, milletimizin bize olan bu teveccühünün bilincinde hareket ederek, var olan bu güven ve sevgi bağını korumak, perçinlemek ve daha da güçlendirmek azim ve kararlılığındayız. Türk milletinin sonsuz güvenine mazhar olmayı başaran Türkiye Cumhuriyeti Jandarması, kurulduğu günden bu yana günlük yaşamın her anında, ülkemizin her noktasında; gece-gündüz, sıcak-soğuk, yağmur-çamur demeden halkımızın hizmetinde olmuş, bundan sonra da olmaya devam edecektir. Yurdumuzun her köşesinde, halkla iç içe olarak büyük bir özveri ve heyecanla görev yapan ve devletin halka açılan penceresi konumunda olan Jandarma, Atatürk ilke ve inkılaplarının ışığında, hukuk devletinin kurallarına uygun, vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerine saygılı, halkın memnuniyetini sağlayacak şekilde güvenlik hizmeti sunmayı benimseyen ve halkımızla bütünleşmiş, Modern teknolojinin bütün imkânlarını etkinlikle kullanabilen, milli, ahlaki ve mesleki değerlerle yetişmiş personeliyle üstün bir vazife anlayışı, büyük bir sorumluluk duygusu ve özveriyle verilen tüm görevleri yerine getirme gayret, azim ve inancı içerisindedir. Jandarma Teşkilatının ulaştığı bugünkü onurlu seviyede emek, gayret ve alın terleri bulunan saygıdeğer komutanlarımıza ve değerli mensuplarımıza müteşekkir olduğumuzu ifade etmek isterim. Bizlere bırakılan bu güçlü ve değerli mirastan dolayı Jandarma Teşkilatı onları daima minnetle anacaktır” dedi.

Konuşmaların ardından, Vali Seddar Yavuz, emniyet ve asayiş hizmetlerinde başarı gösteren jandarma  personelini ödüllendirdi.

Günün anlam ve önemini belirten şiir ve kompozisyon okunması  sonrası Jandarma  Teşkilatı’nın kuruluşunun 180. yıldönümü dolayısıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen şiir kompozisyon ve resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere de ödülleri Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akif Aktaş, ODÜ Rektörü Prof.Dr.Tarık Yarılgaç ve İl Jandarma Komutanı Jandarma  Albay Tolunay Başer tarafından verildi.

Program, Narkotik ve İz Takip Köpek Timlerinin gösterisi  ve  Fatsa Jandarma Komando Bölük Komutanlığı tarafından Komando andının okunması ile devam etti.

Tören, Jandarma  Teşkilatı’nın 180.kuruluş yıldönümü dolayısıyla  kurulan ve Jandarma Genel Komutanlığı envanterinde bulunan silah, araç, gereç ve teçhizatların bulunduğu stantların gezilmesi ve pasta kesilmesiyle sona erdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

Sponsorlu Bağlantılar
reklam