• DOLAR
  $3.869,0400
 • EURO
  $1,0986
 • ALTIN
  $62.288,3500
 • BIST
  $186,2000
Kamu Başdenetçisi Malkoç, Vali Yavuz’u Ziyaret Etti

Kamu Başdenetçisi Malkoç, Vali Yavuz’u Ziyaret Etti

Kamu Denetçiliği Kurumu Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Vali Seddar Yavuz’u ziyaret etti.

Kamu Denetçiliği Kurumu’nca, “İnsan Haklarının Korunması ve Tanıtımında Kamu Denetçiliği Kurumunun Rolünün Güçlendirilmesi İçin Teknik Destek Projesi” kapsamında Ordu’da gerçekleştirilecek “Ombudsman Ordulularla Buluşuyor” temalı toplantıya katılmak üzere ilimize gelen Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, beraberinde bazı Kamu Denetçileri ile birlikte Vali Seddar Yavuz’a nezaket ziyaretinde bulundu.

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç ve diğer Kamu Denetçilerini Ordu’da görmekten ve ağırlamaktan dolayı mutlu olduğunu söyleyen Vali Seddar Yavuz, Kamu Denetçiliği Kurumunun önemine değindi.

Vali Yavuz, “Kamu Başdenetçimiz Sayın şeref Malkoç bugün ilimizi, Ordu’muzu onurlandırmıştır, şereflendirmiştir. Çok önemli bir kurum olan ve ecdadımızın aslında ilk defa hayata geçirdiği bu kurum, yeni baştan organize edilmiş ve güzel çalışmalar yapan önemli bir kurumumuz. Bu vesile ile Kamu Başdenetçimizi, çok değerli denetçilerimizi aramızda görmek ve ilimizde yapacağı çeşitli programlarla halkımızın, sivil toplum kuruluşlarımızın bilgilendirilmesi noktasında önemli bir çalışma ziyareti gerçekleştiriyor. Bu vesile ile zatıâlilerine, çok kıymetli ekibine şahsım adına, Ordulu kardeşlerim adına çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Ziyarette, Kamu Denetçiliği Kurumu’nun Anayasal bir kurum olduğunu dile getiren Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç ise, Türkiye Kamu Denetçiliği Kurumunun idarenin eylem ve işlemleriyle tutum ve davranışlarını denetleyen, halkın avukatlığını yapan, aynı zamanda da kararlarıyla idareyi, idarecilere yol gösteren bir nevi danışmanlık yapan bir kurum olduğuna dikkat çekti.

Kamu Denetçiliği Kurumunun, vatandaş ile devlet arasında önemli bir köprü vazifesi görerek adeta devlet ve millet kaynaşmasını temin etmeye çalışan bir kurum olduğuna vurgu yapan Malkoç sözlerini şöyle sürdürdü: “Kamu Denetçiliği Kurumu olarak, uluslararası alandaki çalışmalarımızın yanı sıra, Türkiye’de Kamu hizmetlerinin kalitesinin arttırılmasına, hak aramak kültürünün yaygınlaştırılmasına, devlet-vatandaş memnuniyetinin daha da gelişmesine, şeffaf, insan odaklı idarenin oluşmasına katkıda bulunmaya çalışan bir kurum Kamu Denetçiliği Kurumu. Yasamızda 6328 sayılı yasada belirtildiği gibi, biz resen inceleme yapan bir kurum değiliz. Vatandaşın talebi, şikâyeti, isteği, arzusu üzerine inceleme, araştırma yapıyoruz. Hem kurumumuzun tanıtılması için, hem de Türkiye’de kamu hizmetlerinin, Ankara’dan nasıl göründüğünün dışında, mahallinde, illerimizde, kamu hizmetlerini yerinde görmek, bu anlamda kamu hizmeti alan vatandaşlarla hasbihal etmek, onlarla karşılıklı dertleşmek için il programlarımız, il ziyaretlerimiz var. İşte bu vesileyle Ordu’dayız.”

Türkiye’nin kamu hizmetlerinde, dünyadaki insan haklarında, hukukun üstünlüğünde ve gelişmişlik noktasında en iyisi olması için çabaladıklarını ifade eden Malkoç sözlerini şöyle tamamladı: “İşte bu anlamda Kamu denetçiliği Kurumu da idarenin işleyişine ve vatandaş memnuniyetine katkıda bulunmaya çalışıyor. Bizim bu il ziyaretlerimizle yapmış olduğumuz çalışmalar, tespit ettiğimiz sorunlar, rapora dönüştürülüyor, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunuluyor veya ilgili makamlara, Bakanlıklara, Cumhurbaşkanlığına sunuluyor. Ardından da bunların çözünü noktasında yıllık raporlar halinde takiplerini yapıyoruz.
Ordu, Türkiye’nin müstesna illerinden birisi. Coğrafyası, insanı, iklimi, yetiştirdiği ürünler ve Orduluların Türkiye genelindeki katkısı, Türkiye’nin en büyük ili İstanbul. İstanbul’a dışarıdan gelen insanlarımız açısından, İstanbul’un dışından gelen insanlarımız açısından ordu en ön sıralarda. Yani Ordu’nun insanı buradaki çabasını, çalışkanlığını, başarısını hangi ile gidiyorsa oraya taşımış durumda. Bunun en güzel örneği de İstanbul. Bizim arzumuz, istediğimiz şu; Türkiye özellikle Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yılönümünde, dünyada hak ettiği yere gelsin, her anlamda. Bunun temeli vatandaş memnuniyetidir. Devletin, kamu kurumlarının, idarenin, vatandaşa sunmuş olduğu hizmetlerin kalitesiyle değerlendirilir ve ölçülür. İşte vatandaşına, devletin sunduğu, kamunun sunduğu hizmetlerin bir bakıma mihenk taşı Kamu denetçiliği Kurumu. Biz heyet olarak arkadaşlarımızla bu vesile ile geldik.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

Sponsorlu Bağlantılar
reklam