• DOLAR
  $2.437,4500
 • EURO
  $0,6053
 • ALTIN
  $36.877,4200
 • BIST
  $108,2000
Ordu’nun Şehrengizleri; BABA NİZAM

Ordu’nun Şehrengizleri; BABA NİZAM

BABA Nizam (Nizam Çimentepe)

Hazırlayan; Yavuz KALYONCU 

Ordu şehrinde en çok sevilen oyun futboldu ve bu spor dalını sevdiren unutulmaz örnek insanlar vardı. Bunlardan birisiydi Baba Nizam. 1938 yılında Mahir ve Havva Yeşiltepe’nin beş çocuğundan ikinci çocuğu olarak Zaferi Milli Mahallesinde dünyaya geldi. İlk ve Orta Okulu İsmet Paşa Okulunda, Liseyi de Ordu Lisesinde okudu. Babası Orduluların sayıp sevdiği kasap Mahir ustaydı. Mahallede akranlarına göre daha gürbüz görünen Nizam’ın evden sokağa çıktıktan sonraki anları okul, kasap dükkânı ve sokakta geçiyordu. Futbolu çok sevdiği için arkadaşlarıyla her fırsatta buldukları topun peşinde koşturuyor, ikiye iki, üçe üç takımlar kurarak yağmur çamur demeden maç yapıyorlardı. Ortaokul yıllarında iri görüntüsü ile İdman yurdu formasını giymeye başladı.

Okul ve futbol harici babası Mahir ustanın kasap dükkânında çalışıyordu. Kasaplık mesleğinin de kendine göre sırları vardı. Bir bütün sığırı, koyunu etini kemiğini ayrı işlemek her parçasını değerlendirmek için bıçağı iyi kullanmak bunun içinde ustanın her dediğini yapmak gerekiyordu. Babası oğluna kasaplığın tüm inceliklerini öğretmişti. Bazen dükkânı bırakıp gidecek kadar oğluna güveniyordu. Ama Nizam’ın futbol aşkı çok farklıydı. İri gövdesiyle bitmez tükenmez enerjisiyle sahada formasının hakkını veriyordu. İlk gelen teklifi değerlendirdi amatör olarak lisanslı İdman yurdu futbolcusu oldu.

İdman Yurdu formasıyla müsabakalara çıkıyor, hatasız futbol oynuyor seyircinin istediği sertlikte karşısına çıkanla ikili mücadelede galip geliyor, orta sahadan kaleye sert şutlar atıyordu. Torun Mehmet, Yusuf Katırcıoğlu, Ahmet Karlıbel, Utku Benhur, Mahmut Çol ayrılmaz arkadaşlarıydı. Kendi aralarında Neşeli hoş sohbet bir gurupları vardı. Amatör maçlar harici mahalle maçları, özel turnuvalar yapıyor her fırsatta bir araya geliyorlardı.

1956’da Askere gitti tankçı olarak askerlik görevini tamamladıktan sonra, 1963 yılında Ankara Dil Tarih fakültesini kazandı. İkinci senesinde Babası Mahir Ustanın ölümü üzerine Ordu’ya geri dönüp kasap dükkânının başına geçti. İşleri düzeltip bir müddet kasap dükkânını çalıştırdıktan sonra devir edip, Akkese köyünde Öğretmenliğe başladı.

BABA NİZAM

Boş zamanlarını değerlendirmek için çok sevdiği futbola hakem olarak devam etmeye başladı kurslara katıldı ve iyi bir hakem olmayı başardı. Ayni dönemde Voleybol hakemliği belgesini de aldı. Hakemlikte kısa zamanda tatlı sert yapısıyla kendini kabul ettirip milli hakem seviyesine çıkmayı başardı. Tartışan kavga eden futbolcuların koşarak yanına gidip göbek atarak onları ayırmasıyla, nasihat çekip yanaklarını okşamasıyla futbolcuların Baba Nizam abisi oldu.

1970 yılında memuriyete geçip, Dispanserde ayniyat saymanı olarak göreve başladı. 1971 yılında Burhanettin köyünden Ahmet ve Emine Özel’in kızları Saffet Özel ile nişanlanıp 1972 yılında Ordu’nun tek düğün salonu olan Halk Eğitim salonunda evlendi.

Memuriyet hakemlik ev hayatı derken 1973 yılında Mahir, 1976 yılında Volkan isimli iki erkek çocukları dünyaya geldi. Seneler ilerliyordu. 1993 yılına kadar devam ettiği futbol hakemliğinde sayısız maçlara çıkmış verdiği doğru kararlarla hakemliğin yüz akı bir insan olmuştu. Saygın bir kişiliği vardı. Hakemliği bırakınca bir dönem tiyatrocu olarak sahnelerin tozunu yuttu. Ordu Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu’nda birçok oyunda rol aldı.

70’li yıllarda futbolu bırakan emektar topçularla, futbol yaşantısı boyunca oluşan arkadaşlıklarını her fırsatta canlandırıp farklı amaçlarla gençlere taş çıkartan mücadeleli maçlara imza atıyorlardı. Baba Nizam onları da hizaya sokmayı başarıyor, gözüne kestirdiği eski dostlara hiç affetmeden göbeği yapıştırıyordu.

Bazen de hakem formasını çıkartıp, eski emektar futbolcu arkadaşlarıyla birlikte top peşinden koşuyordu. Onun aleyhine düdük çalan hakemlere karşıda centilmence tatlı sert itirazlarda bulunuyordu.

Ordu’nun ilk bandrollü sucuğu; “Çimentepe Sucukları”

1988 yılında Dispanser’deki görevine son verip, Şadırvanın ara sokağında Ordu’nun ilk ve tek bandrollü sucuğunu imal ettiği Çimentepe sucuk imalatını yaptığı kasap dükkânını açtı. Sucukta marka haline geldi. 1996 yılına kadar sucuk imalatına devam etti.

1996 yılında Kasap dükkânını devir etti. Ordu merkezde açılan Fiskobirlik markette et reyonunu işletmeye başladı. Kasaplığı ve et konusundaki titizliğini bilen müşterileri yeni mekânında da onu yalnız bırakmadılar. Bu arada sağlıklı görünen Baba Nizam’ı kırk yaşında şeker hastalığı yakalamış vücudunda farklı tahribatlar yapmaya başlamıştı. Kalp ve karaciğer büyümesi gibi rahatsızlıklarla mücadele ediyor, kimseye belli etmemeye yakınlarını üzmemeye dikkat ediyordu.

Ordu futbol tarihinin yenilgiyi hazmedemeyen tonton topçusu, hakem camiasının BABA Nizam’ı, şeker hastalığına yenilip; 1-Aralık 2000 yılında 62 yaşında hayata gözlerini yumdu. Allah rahmet eylesin.  Biz seni hep sevgi ile anacağız mekânın, Cennet olsun.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

Sponsorlu Bağlantılar
reklam