• DOLAR
  $2.437,4500
 • EURO
  $0,6053
 • ALTIN
  $36.877,4200
 • BIST
  $108,2000
Ordunun Şehrengizleri; Engin Müldür(Motor Engin)

Ordunun Şehrengizleri; Engin Müldür(Motor Engin)

Hazırlayan; Yavuz KALYONCU

1933 Ordu doğumlu Motor Engin; Ordu’da Demokrat Parti denince akla gelen ilk isimlerden Churchill lakaplı Vasfi Müldür’ün ve Maide Müldür’ün oğlu. Baba Vasfi Müldür bu günkü Yalı Camii’nin karşısındaki iş hanının olduğu yerde bulunan altı kahvehane üstü otel olan binanın işletmecisi ve sahibi. Ordu’ya dışardan gelenlerin konaklamak için geldiği ranzalı odalarıyla gurbetçilerin tercih ettiği ilk otellerden. Anne Macide Müldür, Ağır Ceza Reisi Hakkı Efendinin kızı.

Ordu futbolunun unutulmaz isimlerinden Motor Engin beş kardeşten dördüncüsü(Cavide-Yüksel-Nahide- Engin-Ergin). Abisi Yüksel de Ordu’da iz bırakan futbolculardan. Ocak Kulübü’nde futbola başlayıp 1953 yılında önce Telspor olup daha sonra PTT Spor Kulübü olan Ankara takımına transfer olup uzun yıllar oynadıktan sonra futbolu PTT’de bırakmış. Ordu’yu en iyi şekilde temsil eden ünlü forvetlerimizden birisi. Motor Engin küçüklüğünden başlayan futbol sevgisi ile her fırsatta top oynayarak kendisini geliştirmiş. Eniştesi Baba lakaplı İbrahim Alper’in kulüp başkanlığı yaptığı Ocak Gençlik Kulübü’nde futbola başlamış, 1953.

MOTOR ENGİN

Ocak Kulübü’nde kendinden büyüklerle futbol oynayan Engin sağ bekten aldığı topla çizgi üzerinden topu dışarı çıkarmadan son sürat motor gibi sıfır denilen korner çizgisine kadar sürer ve adrese teslim orta atması ile ünlü bir futbolcu olarak sevilir.

Attırdığı gollerle taraftarlarını sevindirirmiş. O zamanın lakap takma furyasında “Motor” lakabını almış ve kendini motor Engin olarak Ordu futbol seyircisine sevdirmiş.

Bir yıl sonra o yılların güçlü futbol takımı Zonguldak Kömürspor’a Torun Mehmet’le birlikte transfer olmuşlar. Berber Yavuz Kargı’nın anlatması “Motor Engin” ve “Dansöz Aydın” topu geçip durup bekleyen süratli futbolculardı.

Bu transfere evhamlı olan annesi Macide Hanım çok kızmış. Zaten futbol oynamasını istemiyormuş. “Gelsin, oynayacaksa Ordu’da eniştesinin takımında oynasın” diye haber göndermiş. O tarihlerde de Ocak Kulübü kongresinde seçimi kaybedip başkanlığı Hamdi Maden’e teslim eden, enişte İbrahim Alper yakın arkadaşlarıyla Ordu Gücü’nü kurmuştur. Motor Engin’e çağrı yapar, Torun Mehmet’le iki arkadaş Ordu’ya geri dönüp Ordu Gücü formasını giyerler.

İsmi gibi yorulmaz bir enerjiye sahip olan Motor Engin, topun peşinden zamanın en hızlı aracı olan motor gibi süratle koşuyor. Topu ayağına alınca da rakip takım oyuncularını peşinden koşturuyordu. Ordu’yu temsilen deplasmanlı gurup maçlarında tercih edilen oyuncuların başında geliyordu. Motor Engin, Yusuf Katırcıoğlu, Ayvaz, Kovboy Telat, Necip Ergen, Kovboy Telat, Fıçı Fahrettin, Sarı Onur vs.

Futbol yaşantısı boyunca hiç ceza almamış, saygılı ve başarılı bir futbolcu olan Motor Engin, 1970 yılında ilk evliliğini yaptı. Daha sonra ikinci evliliğini yaptı, iki kız çocuğu dünyaya geldi. 1967’de Orduspor kurulana kadar Ordu Gücü’nde oynadıktan sonra; eniştesi Baba İbrahim’in vefat etmesi ile lokantanın işletmesini ele aldı.

Gelişen büyüyen Ordu’da ticareti yürütmek zordu. Hele içkili lokanta yürütmek daha da zordu. Baba İbrahim bir markaydı. Ondan sonra fazla devam ettirmeden lokantayı kapatmak zorunda kaldı. Ordu Belediyesi’nde biletçi olarak çalıştı. Kasaplar sokağında Lokantacı Kemal ile birlikte bir süre köftecilik yaptı. Kızı Samsun Yapı Kredi Bankası’nda işe girdi. O sırada eşi de Ordu Belediyesi’nden emekli olmuştu. Kendisi de Bağ Kur’dan emekli olunca bir ev alıp Samsun’a yerleştiler.

2008 yılında doğup büyüdüğü Ordu’dan uzak, Samsun’da hayata gözlerini yumdu. Mekânı Cennet olsun.

Ordu futbol tarihinde unutulmaz bir isim olan MOTOR ENGİN’in hayatını araştırırken fotoğraflara ve özel bilgilerine ulaşmakta yardımlarını esirgemeyen Orduspor amatörden hatırladığımız rahmetli Engin Müldür’ün yeğeni Hakan Öztan’dan bahsetmek istiyorum.

Hakan, Tokat Reşadiyespor’da futbol oynarken Orduspor amatöre gelir. 3 maçtan sonra antrenör Fevzi Zemzem tarafından A takıma yükseltilir. Profesyonellikte sorun çıkınca amatör takımın kaptanlığını yaparak futbola devam ederken, 1980 yılında Ankaragücü’ne transfer olur. 1981 yılında Hacettepe’ye, sonra sırasıyla Ankara Demirspor, Gaziantep İslahiyespor, Erzincanspor, Ankara Demirspor, Çubukspor ve son olarak Nazillispor forması ile takımını şampiyon yaptıktan sonra 1991-2. Aktif futbol yaşantısına son veren Ordu’yu örnek futbolculuğu ile farklı takımlarda başarıyla temsil eden Hakan’a sonsuz teşekkürler. Sevgili annesine de sağlıklı uzun ömürler diliyorum.

RESİM YAZILARI;

2 ve 3’üncü resim; 1953. Ocak Kulübü. Üstte sağ başta. Motor Engin.

4’üncü resim ; Torun Mehmet ve Motor Engin.

9’uncu resim ; Ordu Karması ile yapılan deplasmanlı grup maçlarında hep tercih edilen oyuncuydu, Motor Engin.

 1. resim ; Ayvaz-Motor Engin-?-Nadir-Mustafa-?-Yusuf. Oturanlar:?-Ali Ataoğlu-?-Alano Murat.
 2. resim ; Yüksel Müldür-Erdoğan Özkan-(Motor) Engin Müldür-Nahit Öztan, Baba İbrahim’in Lokantasında.

12 ve 13. resim ; Hakan Orduspor Amatör’de. Ankara Demirspor. Soldan beşinci 10 numara Hakan.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

Sponsorlu Bağlantılar
reklam