• DOLAR
  $3.812,7900
 • EURO
  $1,0874
 • ALTIN
  $63.274,9800
 • BIST
  $186,9000
Ordunun Şehrengizleri: Erdoğan Arıca

Ordunun Şehrengizleri: Erdoğan Arıca

1954 Ordu Fatsa doğumlu, Erdoğan Arıca. Eskinin örnek aile yapısı olan içinde büyükanne, büyükbabanın, anne, baba ve çocukların birlikte büyüdüğü bir evde yedi kardeşi ile büyüdü. Küçük yaşta babaları Hüseyin Arıca vefat edince, annesi Altun hanım ve altı kardeşi ile birlikte yetim kaldı. Hayat mücadelesi veren üç kız, dört erkek kardeş, anneleri ile birlikte Fatsada hayatlarına devam ettiler.

Büyük erkek çocuk olarak baba vekilliğini üstlenen Erdoğan, her erkek çocuk gibi, o yılların en sevilen oyunu olan futbolu mahalle arkadaşları ile birlikte oynamaya başladı. İlkokul, ortokul derken, Fatsa’nın güçlü futbol takımı sarı lacivert renkli formasıyla Fatsa Fener Gençlik Kulübü’nde futbola başladı. Her mevkide oynuyordu. Sert mizaçlıydı, iyi futbolcuydu. Kaybetmeyi kabul etmeyen yapısı, hırsı ve güçlü fiziği ile maçlarda fark ediliyordu. Liseye geçtiği sene oynadığı bir amatör maçta, Ordusporlu yöneticiler tarafından fark edildi.

Ordu Lisesi müdürü Rahmi Odabaş ile birlikte Erdoğan ve ailesiyle görüşüldükten sonra, tüm okul masrafları ve Ordu’daki her tür gideri karşılanmak şartıyla Orduspor’un alt yapısına transferi yapıldı. Kendisi gibi yetenekli üç Fatsalı arkadaşı ile birlikte, Ordu Lisesine kaydı yaptırılarak okul pansiyonuna üç arkadaş birlikte yerleştirildi.(Erdoğan Arıca-Erhan Eroğlu-Şevket Ömeroğlu)

Orduspor’da bazen genç takımla, bazen amatör takımla, bazende A takımla antrenmanlara çıkıyor, okul takımıyla da Ordu Lisesinin şampiyonluğu için ter döküyordu. Ordu Lisesi 1970-71 sezonu Erdoğan’ın da içinde olduğu iyi bir kadro ile Ordu Şampiyonu olmuştu. Orduspor Genç takımı ile de başarılı maçlar çıkartıyordu. Arkadaşları arasında farklılığı kısa zamanda anlaşılmıştı.

Kulüp başkanı Ergin Karlıbel örnek sporculuğu ve saygılı kişiliğine şahit olduğu Erdoğan’ı okul pansiyonundan alıp, Karlıbel iş hanının son katında Ordusporlu futbolcular için hazırlattığı özel odalardan birine yerleştirdi. Kulüpte yemeğini yiyor, şehir içinde stadyuma yakın odasında kalıyorlardı.

Malatyaspor günleri: 1971-74

Orduspor genç takımda birlikte futbol oynadığı arkadaşlarıyla maç ve okul günleri haricinde güzel günler geçiriyordu. 1970’li yıllarda A takım maçları öncesi genç takımlar maç yaparlardı. Samsunspor’la yapılan bir maç öncesi genç takım formasını giyen Erdoğan’ın yanına genç takım antrenörü Osman Aydın ve Kara Ali gelerek: “Erdoğan sen formanı çıkart, bugün A takımla sahaya çıkacaksın” diyorlar. O maçta Erdoğan’ı izleyen Malatyasporlu idarecilerle anlaşma sağlanır ve Erdoğan’ın istediği futbolda yükselme ve tecrübe kazanma macerası başlar.

Malatyaspor’da Orduspor gibi 2. Lige alınmış, sezon sonunda 3. Lige düşmüştü. Yeni bir takım kurmak için yöneticiler Anadolu’yu gezip yetenekli gençleri izliyorlardı. Kulüp Başkanı Ergin Karlıbel, daha önce konuştuğu Erdoğan Arıca’dan bahsedip, Samsun maçında izlemelerini sağladı. Erdoğan da o maçta harikalar yaratmış, sol kanattan hücum eden Samsunsporlulara adım attırmamıştı. 1972-73 sezon sonu, Malatyaspor Erdoğan’lı kadrosuyla şampiyon olunca Orduspor’a geri alındı.

Ordusporlu günler: 1974-1977

Yuvaya, Orduspor’a dönen Erdoğan Arıca her zamanki güven veren tatlı sert futbolunu başarıyla oynadı. Malatyaspor’da oynadığı maçlarla daha da fizik olarak güçlenmiş, tecrübe kazanmıştı. Tam bir görev adamı olan Erdoğan, ikili mücadelelerde hep galip gelen, ayakta kalan nadir müdafa oyuncularından biri olarak defalarca haftanın karmasına seçilirken büyük takımların da dikkatini çekmeye başladı.

Sol bekte alışa gelmiş futbolunu oynarken Kadri Aytaç’ın antrenör olarak gelmesiyle iç sahada sol bekte, rakip sahada sağ açık, sol açık oynamaya başladı. O sezon kupada Galatasaray’ı eleyen Orduspor’da Erdoğan Galatasaray’a karşı muhteşem futboluyla Galatasaray’ın forvetlerine gol izni vermemişti.

Şampiyonluğu yaşayan Ordusporlu futbolcular için büyük takımlarca transfer teklifleri gelmeye başladı. Bunlardan birisi de Erdoğan Arıca’ydı. Galatasaray kesenin ağzını açtı ve görüşmeler başladı. Erdoğan Arıca Galatasaraylı oldu. Orduspor da kendi yetiştirdiği futbolcusu için aldığı ücretle kasalarını doldurdu.

1977-1981 Galatasaraylı Erdoğan

Erdoğan Arıca, Gökmen’li Yasin’li, Cüneyt’li, Fatih Terim’li Galatasaray’da ilk onbirdeki yerini kısa zamanda alarak takımın değişmez sol beki oldu. Oynadığı güzel futbolu ile de Milli takıma seçildi.

İstanbul’da bir Ordu Fatsalı genç Galatasaray’da ve Türk Milli takımının değişmez elemanıydı. Yapı Kredi Bankası’nın yaptığı “Yılın 11 Altın Adamı” arasına seçildi.

1977 yılında Galatasaray’a geldiği ilk yıl milli formayı Çekoslovakya ile oynanan müsabakada giydi. Sonra arka arkaya 30 kez milli oldu. Dört kez de sahaya Milli takımın başında kaptan olarak çıktı. Takımda seviliyordu. Görev adamıydı.

Erdoğan Fenerbahçe’de

1981 Yılı sezonunda Galatasaray çalıştırıcısı İngiliz milli takımı eski oyuncusu Brian Birch ile anlaşamayınca, hoca Erdoğan Arıca’yı kadroya almamaya başladı. Basında ve spor camiasında duyulan bu haber sözleşmesi sona eren Erdoğan Arıca için yeni bir başlangıç oldu. Fenerbahçe Kulüp Başkanı Ali Şen bir gün Erdoğan’ı arayıp: “Seni ne pahasına olursa olsun, Fenerbahçe’ye alacağım” dedi.

Erdoğan Arıca transferin son haftasında imza için gelen Galatasaray’ın getirdiği sözleşmeye imza attığını söylemesine rağmen, transfer gerçekleşti. Sezon açılışında federasyon tarafından altı maç ceza aldı. Kaderin cilvesi Fenerbahçe’de sahaya çıktığı ilk maçta rakipleri eski takımı Galatasaray’a karşı oynadı.

Futboluyla seyirciyi de kazanan Erdoğan’ın hayatını düzene koymasını isteyen Kulüp Başkanı Ali Şen başarılı sporcusunun evlenmesi için Erdoğan’la konuştu. Evlenmek için hazır olan Erdoğan Orduspor’da oynadığı yıllarda konuştuğu Ayla Köse ile tüm kulüp yetkililerinin katıldığı güzel bir düğün töreniyle dünya evine girdi. Bu evlilikten Bir kızı ve bir oğlu dünyaya geldi.( Merve-Doğan)

Fenerbahçe’de giydiği formayı hiç çıkartmadan otuz iki yaşına gelinceye kadar hiç yedek kalmadan, sakatlanmadan futbolunu oynadı. Formasının hakkını verdi. Sonra Fenerbahçe’den Diyarbakır’a kiraya verildi. Bir sonraki sezon Sarıyer’e geldi, iki yılda burada oynadıktan sonra.

7 Ağustos 1988 tarihinde Fenerbahçe ile Sarıyer arasında oynanan bir müsabaka sonucunda jübilesini yaparak faal futbolculuk hayatına son verdi. Fenerbahçe alt yapısında bir müddet görev yaptıktan sonra Teknik Direktörlük ve dil kursu için önce İngiltere’ye ardından Macaristan’a gittikten sonra Türkiye’ye döndü.

1993-1996 Ümit Milli takımın başına geçti.(U-21). Ardından Anadolu takımlarından gelen teklifleri değerlendirerek sırasıyla: 1996-1998 Dardanelspor, 1998-1999 Göztepe, 1999-2000 Samsunspor, 2000-2001 Gaziantepspor, 2001 Malatyaspor, 2001-2002 Gençlerbirliği, 2002-2003 Bursaspor, 2003-2004 Samsunspor, 2004 Gençlerbirliği, 2005 Rizespor, 2005-2006 Samsunspor, 2007 Gaziantepspor, 2008 Rizespor, 2008-2009 Hacettepe, 2010 Karşıyakaspor kulüplerini çalıştırdı.

Bu sırada sinsice ilerleyen Akciğer kanserine 10 Nisan 2012’de yenik düştü. Ordu ve Fatsa için unutulmaz bir yetenekli futbolcu olarak tarihe geçti. Mekânı Cennet olsun.

Fatsa Fener Gençlik Kulübünde futbola başlayıp Orduspor’da, Malatyaspor, Galatasaray, Fenerbahçe, Diyarbakır, Sarıyer gibi büyük takımlarda oynayıp 30 kere de Milli Formayı giyme başarısı gösteren Erdoğan Arıca için, Orduspor’a alınması ve transferlerinde Erdoğan için en doğru kararları vermesinde onu yönlendiren Orduspor’un unutulmaz başkanlarından Ergin Karlıbel, Erdoğan Arıca’nın ölüm yıl dönümünde 52 numaralı Erdoğan Arıca forması yaptırarak verdiği röportajda şunları söyledi:

“Örnek futbolcu nasıl olmalıdır?, diye sorsalar Erdoğan Arıca gibi olmalıdır derim. 8 yıl önce kaybettiğimiz Erdoğan Arıca ile 6 sezonumuz mor-beyaz’da birlikte geçti. Tarihi başarılarımızda payı büyüktür. Transfer olup giderken de Orduspor‘un kasasını doldurarak gitti. Ordu Lisesi’nde, Fatsa’da amatörce başlayan; Orduspor, Galatasaray, Fenerbahçe ve milli takımda kaptan olarak taçlanan bir başarı öyküsüdür onunki.

Efsane Orduspor ‘un başkanları, yöneticileri, futbolcuları ve tüm Orduspor camiası onu sevgiyle, saygıyla, rahmetle anmaya devam edecektir. O, Ordu’nun, Fatsa’nın adını gururla Türkiye’ye ve Dünyaya tanıtmıştır. Şimdi de yetkililere ve tüm Ordululara düşen onun ismini yaşatmaktır.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

Sponsorlu Bağlantılar
reklam