• DOLAR
  $4.368,8100
 • EURO
  $0,8299
 • ALTIN
  $51.063,6800
 • BIST
  $162,0000
“SPORUN YAKASINDAN ELİNİZİ ÇEKİN”

“SPORUN YAKASINDAN ELİNİZİ ÇEKİN”

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, Sporda tek adamcılığın egemen olduğunu belirterek, bakanlığın bir spor yasa taslağı üzerinde çalıştığını ve bu taslaktan AKP milletvekillerinin ve hatta Erdoğan’ın dahi haberi olmadığını iddia etti.

TBMM Bütçe görüşmelerinde Gençlik ve Spor Bakanlığı ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulunan Adıgüzel, sporda kölelik düzenine geçişe hazırlanıldığını öne sürdü.

Spor Genel Müdür Yardımcısının imzasıyla tek adamcılığın ortaya çıkarılmaya çalışıldığını aktaran Adıgüzel, “Neler var bu taslakta? Türkiye Futbol Federasyonunun özerkliği bitiriliyor, mal varlığına ve yetkilerine el konuluyor, şike ve teşvik yasallaşıyor, paralel federasyonlar geliyor.” dedi.

“Paralel federasyon”

9. maddeye değinen Adıgüzel, şunları söyledi; “Spor Kulüplerinin faaliyet gösterdiği spor dallarından biri veya birkaçı bir bütün olarak başka bir spor kulübüne katılabilir.” yanlış duymadınız, sezon ortası rakip takımı satın alıyorsunuz. Yani ligden bir takım eksiliyor. Ya, siz bu aklı nereden alıyorsunuz? Madde 13, paralel federasyon yasası: 15 kulüp bir araya gelerek federasyon devam ederken ayrı bir çatı oluşturuyor, ayrı bir federasyon oluşturuyorlar. Şampiyonluk, kümede kalma, milyonlarca taraftar, bahis şirketleri artık hesap edin olacakları. Ne diyor: “Kaynak ve güçlerini birleştirerek” yani açıkça şike yapabilirsiniz diyor. Siz aklınızı mı yitirdiniz? Bu maddeyle kurulması planlanan bu federasyonlar resmen paralel federasyondur.”

“Bakan asıyor, kesiyor”

‘Bakana sınırsız yetkiler tanınıyor Kasapoğlu, âdeta kesiyor, asıyor. Bakan Federasyon Genel Kurulunu iptal edebiliyor, federasyon yönetimini görevden alabiliyor. Tahkim Kurulu, Federasyon Genel Sekreterini ve il temsilcilerini Bakan atıyor; Futbol Federasyonunun mal varlığına el koyabiliyor’ diyen Adıgüzel, sözlerini şöyle tamamladı;

“Sporda kölelik düzeni artık bu şike, teşvik, iltimas yasal zemine kavuşuyor bunu yapabilirseniz heykelinizi dikerler ama emin olun iyi şekilde anmak için değil sabah akşam gelip size beddua etmek için. Bu taslağa kulüpler ses çıkaramıyor, korkudan. Peki, Türkiye Futbol Federasyonu resmen katlediliyor, tüm yetkileri, özerkliği elinden alınıyor, mallarına el konuluyor ama Türkiye Futbol Federasyonu susuyor, neden? Türkiye Futbol Federasyonu Hukuk İşlerinden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Baykan aynı zamanda Spor Bakanlığının Spor Genel Müdürü; bir koltukta iki karpuz yani iki tarafta da var. Aslında Türkiye Futbol Federasyonu içten fethedilmiş yani oradaki konumu itibarıyla. Çünkü Sayın Erdoğan’ın -değerli Ak Parti milletvekilleri rahat olun, benim sözlerim bu tarafa ve sizin bu taslaktan haberiniz yok. Yani bütün işler Erdoğan’ın arkasından çevriliyor ve Sayın Erdoğan bu sürecin sonunda yine aldatılan olmaya mahkûm.

“Sporda kölelik yasası!”

Sayın Bakan, önce Spor Toto Genel Müdürü, arkasından Bakan olarak tam sekiz yıldır bu işin içerisinde ve başındasınız. Aklıma 2 seçenek geliyor; ya bu işte yandaşlar, nemalananlar var, ses çıkarmıyorsunuz ya da bu işi beceremiyorsunuz, başka bir seçenek aklıma gelmiyor çünkü istenirse bir gecede çözülür. Az paradan bahsetmiyorum, yıllık 100-150 milyar para ve on altı yılda tam 1 trilyon devletin parasından bahsediyorum. En iyisi sporun yakasından elinizi çekin, milletin rahatlayıp huzur bulduğu tek yeri de finans ve iltimas oyunlarına alet etmeyin.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

Sponsorlu Bağlantılar
reklam