• DOLAR
  $2.391,0800
 • EURO
  $0,5984
 • ALTIN
  $36.316,9000
 • BIST
  $107,1000
Vali Yavuz, Engellilerle Kahvaltı Programında Birarada Oldu

Vali Yavuz, Engellilerle Kahvaltı Programında Birarada Oldu

Vali Seddar Yavuz, Ordu Valiliği himayesinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla düzenlenen kahvaltı programına katıldı.

Aktuğ Otel’de düzenlenen kahvaltı programına, Vali Seddar Yavuz, eşi Selda Yavuz, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, ODÜ Rektörü Prof. Dr. Ali Akdoğan, İl Emniyet Müdürü Doğu Ateş, Ordu Askerlik Şubesi Başkanı Yarbay Ahmet Meydan, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ender Yanık, bazı daire müdürleri, Ordu’daki engelli derneklerinin başkan ve yöneticileri, engelli vatandaşlar ve aileleri katıldı.

Kahvaltı öncesi masaları tek tek gezerek engelli vatandaşlarla yakından ilgilenen Vali Seddar Yavuz ve eşi Selda Yavuz, programa katılan engellilerle bir süre sohbette bulundu, taleplerini dinledi. Engelli vatandaşlarla hatıra fotoğrafı çektirdi.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle düzenlenen etkinlikte bir konuşma yapan Vali Seddar Yavuz, “Sizlerle aynı havayı teneffüs etmek, aynı sofra etrafında bir arada olmak, bizim için ayrı bir mutluluk ve sevinç kaynağı. Bu vesileyle hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. 3 Aralık Engeliler Günü’nü kutlarken yapmak istediğimiz, bir farkındalık oluşturmaktır. Toplumun her kesiminin engellilerle olan bağını güçlendirmek, empati duygusunu geliştirmek, sizlerin yerine kendilerini koymalarını sağlamak, göremeyenin gözü, işitemeyenin kulağı olmaktır. Bu hassasiyetle Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 17 yıldır sizin karşılaştığınız bütün problemlere yönelik önemli çözümler, önemli yasal düzenlemeler ve önemli mali haklar düzenleyerek bugüne geldik” dedi.

Ordu’da 2019 Ekim ayı itibariyle engelli bakım hizmeti alan 6 Bin 687 kişinin bulunduğunu söyleyen Vali Yavuz, 2019 yılı itibariyle 7 Bin 726 kişinin evde bakım hizmetinden faydalandığını, bugün itibariyle de 90 milyon TL civarında evde bakım hizmeti için bir ödeme gerçekleştirildiğini kaydetti.

Konuşmasında, engellilere özel bakım hizmeti verildiğinin altını çizen Vali Yavuz, ”İlimizde 4 tane özel engelli bakım merkezimiz bulunuyor. Bu merkezimde şu anda 316 kardeşimiz fiilen bu hizmetten faydalanmakta. 8,5 milyon TL kaynağı özel bakım hizmetlerine kullanmış bulunuyoruz. 18 yaş üstü engelli maaşından yararlanan kardeşimizin sayısı ise 10.437’dir. Engelli maaşı maaş bağlama işlemleri, Kaymakamlıklara bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından gelir testi yapılarak bağlanmaktadır. Bunu dışında 18 yaş altındaki engelli bireylerimize de engelli maaşı bağlanıyor. Yalnız evde hane halkından herhangi birinin sosyal güvencesinin olmaması gerekiyor. Bunun üzerine tekrar bir çalışma yapmamız gerektiğini düşünüyorum. Bakanlığa teklifte bulunacağız. Çünkü, 5 kişilik bir ailede bir kişi sigortalı olsa, 18 yaş altı engellinin maaş alması mümkün olmuyor. Bir hazırlık yapıyoruz. 18 yaş altında şuan itibariyle 805 kişi maaş alıyor. 18 yaş üstünde ise 11 bin 500 kişiye yakın kardeşimiz bu engelli maaşından faydalanmakta” diye konuştu.

Vali Seddar Yavuz, ”En başta gelen sorunlardan bir tanesi erişilebilirlik. Standartlarımızı engelliye göre koymuyoruz. Mimari projemizi, yol projemizi, evdeki banyoyu, WC’yi kime göre yapıyoruz biz? Engelliye göre yapmıyoruz. Bizim standartlarımızı değiştirmemiz lazım. Yol yaparken görme engellinin yolu kullanabileceği şekilde yapmamız gerekir. Temelde engelliliğin şu anda dünyadaki en büyük sorunlardan bir tanesi mühendislik, mimarlık standartlarının değişmesidir. Eğer bu düşünsel değişikliği yapabilirsek, emin olun birçoğunuzun sorunu daha aza inecek. Şimdi bununla ilgili dünyada çalışmalar var, yapan ülkeler de var ama hala daha istediğimiz noktada değiliz. Diğer taraftan da Karadeniz Bölgesi eğimi yüksek, yolu ve diğer yerleri sıkıntılı bir yer. En azından kaldırım genişliklerini sağlayamıyoruz. Otoparklar ise istediğimiz düzeyde değil. Çünkü, yerleşim yerlerimiz çok sıkışık ve bugünden yarına bunu çözmemiz de mümkün değil. Ama Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız, engin tecrübesiyle birlikte erişilebilirlik konusunda da önemli çalışmalar yapıyor. Ben ve eşim, 7 gün 24 saat emrinizde olduğumuzu hatırlatmak istiyorum. Sizin yanınızdan birisiyiz, sizden birisi olarak, sizin acılarınızı, üzüntülerinizi hisseden birisi olarak söylüyorum bunu ve gerçekten sizleri çok seviyorum. Bunu tüm samimiyetimle söylüyorum ve bütün hissettiklerinizi yüreğimizde hissediyoruz. O yüzden her daim yanınızda olmaya, sizin hizmetinizde olmaya, emrinizde olmaya devam edeceğiz” diyerek, konuşmasını tamamladı.

Özürlüler Derneği Genel Başkan İmdat Aktaş ise yaptığı konuşmada, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün, Birleşmiş Milletlere üye 156 ülkede Dünya Engelliler Günü olarak anıldığını ve etkinlikler düzenlendiğini söyleyerek, ”Bugün, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü. Bugün kutlama yapmak için değil, engelli vatandaşlarımızın sıkıntılarının ve sorunlarının neler olduğunun farkında olma günü. Sorunların enine boyuna konuşulacağı, çözümler üretileceği, empati yapılacağı farkındalık günü. Engelli vatandaşlarımızın sorunları sadece bir gün değil 365 gün devam etmektedir. Engelli insanlarımızın istihdam olanaklarının artırılması amacıyla İşkur İl Müdürlüğümüz ile birlikte düzenlediğimiz mesleki eğitim kursları sayesinde birçok engelli insanımız özel sektör kuruluşlarında istihdam edilmiştir. 2012 yılından itibaren uygulamaya başlanan EKPSS sınavları ile çok sayıda engelli insanımız Kamu Kurumlarımızda memur kadrolarında istihdam edilmiştir. Engelli insanlarımızın yaşam standartlarını yükseltmek ve topluma adaptasyonlarını sağlamak adına yaptığımız çalımlarımızda bizlerden desteklerini esirgemeyen, başta biz engelliler olmak üzere toplumun tüm kesimleri için gecesini gündüzüne katarak hizmet veren Sayın Valimiz Seddar Yavuz ve kıymetli Hanımefendiye, tüm idarecilerimize, işadamlarımıza, sivil toplum kuruluşlarına ve halkımıza, engelliler alanında ilimizde faaliyet gösteren tüm sivil toplum kuruluşları ve camiamız adına teşekkür ediyor saygılar sunuyorum” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

Sponsorlu Bağlantılar
reklam