• DOLAR
  $4.401,9600
 • EURO
  $0,8378
 • ALTIN
  $51.701,5100
 • BIST
  $163,6000
VALİ YAVUZ, MEGİP KAPSAMINDA DÜZENLENEN SERTİFİKA TÖRENİ’NE KATILDI

VALİ YAVUZ, MEGİP KAPSAMINDA DÜZENLENEN SERTİFİKA TÖRENİ’NE KATILDI

Vali Seddar Yavuz, Mesleki ve Beceri Geliştirme İş Bilgisi Protokolü (MEGİP) kapsamında, Ordu Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren CLS Tekstil’de düzenlenen sertifika dağıtım törenine katıldı.
İşgücü piyasasının talep ettiği niteliklerde işgücünün yetiştirilmesi için kamu-özel sektör işbirliğinde teorik ve uygulamalı eğitimlerin birleştirilmesini içerecek şekilde mesleki eğitimlerin düzenlenmesine yönelik yapılan kurslarda başarılı olanlara sertifika vermek amacıyla gerçekleştirilen programda bir konuşma yapan Vali Seddar Yavuz, ”Milli İstihdam Seferberliği kapsamında, Devletimiz, özellikle istihdamı artırmak ve dünya rekabetinde öne geçmeyi hedefleyen bir paket program hazırladı. Milli İstihdam Seferberliği kapsamında bir yere geldik ve çeşitli işbirlikleri meydana getirdik. Geçen yıl ekonomimize küresel bir saldırı gerçekleşti. Bu saldırı vesilesiyle hem istihdamın korunması, artırılması hem de sıkıntıya düşen iş adamlarımız için destek paketleri gerçekleşti. Bu vesileyle Sayın Cumhurbaşkanımıza huzurlarınızda teşekkür etmeyi bir borç biliyorum. Bu kapsamda üniversitemizle işbirliği yaparak, mesleki eğitim ve beceri geliştirme protokolü imzalandı ve 525 kursiyerimize kurs verme imkanı oluştu. Bunların %30’u işe yerleşti” dedi.
Vali Yavuz, ”CLS Tekstil, bizim en yoğun çalışanın olduğu bir firmamız. Bin yüz’e yakın bizim desteklediğimiz İŞKUR aracılığıyla personel çalıştıran bir firmamızdan bahsediyoruz. Hem Ordu merkez, hem Fatsa OSB’de daha fazla tekstil yatırımlarının ilimize gelmesi için gayret sarf ediyoruz. Kalkınma kapsamında öncelikli bölgeler teşvik kapsamında yer alan Ordu, yatırımcılar içinde cazip bir il konumunda. Buradan tüm iş dünyamıza hız kesmemelerini, Türkiye’nin aydınlık geleceğine inanmalarını özellikle istirham ediyorum. Daha öncede iş dünyası ile buluştuğumda, Türkiye’nin zorlukları artık geride bıraktığını, tüm sorunları aşarak büyüdüğünü ifade etmiştim. Buraya katılan bütün kardeşlerime teşekkür ediyorum. Bu becerilerle daha fazla iş ve istihdam alanı bulurlar. Ayrıca, iş adamlarımızın her zaman yanında olduğumuzu bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Çünkü, üreten ve istihdam eden bir Türkiye peşindeyiz bunu da hep beraber gerçekleştireceğiz” şeklinde konuştu.
MEGİP kapsamında 21 kurs açıldığını, 525 kişinin bu kurslardan istifade ettiğini, 129 kişinin ise istihdam edildiğini söyleyen Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü İsa Kaymak, ”Devam eden kurslarımızda istihdam süreciyle birlikte yaklaşık % 70-80’i bir iş sahibi olacak. Bugün biten üç tane kursumuzu Gölköy, Gürgentepe ve Altınordu’da Organize Sanayi Bölgemizde faaliyet gösteren CLS Tekstil kursiyerlerinden temsilen 15 kişiye sertifika töreni yapacağız. Ordu’da 15-35 yaş aralığında iş arayan 30 bin kayıtlı işsizimiz bulunuyor. İş arayan kayıtlarımızın ¼’ü üniversite mezunu.  4 bin civarında ön lisans mezunu, yaklaşık 200-300 yüksek lisans mezunu iş arayan kayıtlarımız mevcut. Artık aradığınız her nitelikte eleman bulunabiliyor. Ordu’nun ihtiyacı olan şey yeni yatırım alanlarının ve farklı yatırım istihdam alanlarının oluşturularak iş alternatiflerinin geliştirilmesidir” diye konuştu.
Konuşmaların ardından işgücü piyasasının talep ettiği niteliklerde işgücünün yetiştirilmesi için kamu-özel sektör işbirliğinde teorik ve uygulamalı eğitimlerin birleştirilmesini içerecek şekilde mesleki eğitimlerin düzenlenmesine yönelik düzenlenen kursları başarıyla tamamlayan 15 kişiye Vali Seddar Yavuz ve diğer protokol üyeleri tarafından belgeleri verildi.
Vali Seddar Yavuz, 2011 yılında Gürgentepe’de 2000 metrekare kapalı alanda, 2013 yılında Gölköy ilçesinde 5000 metrekare kapalı alanda daha sonra Ordu Organize Sanayi Bölgesinde faaliyete geçen ve dünyaca ünlü giyim firmalarına üretim yapan CLS Tektstil işletmesini gezerek,  üretim ve faaliyetlerle ilgili firmanın yönetim kurulu başkanı Eyüp Çalış’tan detaylı bilgi aldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

Sponsorlu Bağlantılar
reklam